Reality TV World People News   Ratings News   Scheduling News   Application News   Spoiler News
Show Updates   Features & Interviews   Image Gallery   Message Boards   Shows Listing

HOME > Miscellaneous Reality TV

Full list of 2008-2009 reality TV Primetime Emmy Awards nominations


By Christopher Rocchio, 07/16/2009 

The following is a complete list of reality TV nominations for the 61st Annual Primetime Emmy Awards, to be presented on September 12 and 20.

ADVERTISEMENT
Nominations were received in 23 different categories:

1. Outstanding Art Direction For A Multi-Camera Series

- Hell's Kitchen - Episode #515 - Fox - A. Smith & Co in association with Granada America
John Robert Janavs, Production Designer
Robert Frye, Art Director
Stephen Paul Fackrell, Set Decorator

2. Outstanding Art Direction For Variety, Music Or Nonfiction Programming

- American Idol - Episode 821 - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Andy Walmsley, Production Designer
James Yarnell, Art Director

3. Outstanding Choreography

- Dancing With The Stars - Jive/"Great Balls of Fire" - ABC - BBC Worldwide Productions
Derek Hough, Choreographer
Julianne Hough, Choreographer

- So You Think You Can Dance - "Bleeding Love" - Fox - Dick Clark Productions and 19 Entertainment
Tabitha D'umo, Choreographer
Napoleon D'umo, Choreographer

- So You Think You Can Dance - "Mercy" - Fox - Dick Clark Productions and 19 Entertainment
Mia Michaels, Choreographer

- So You Think You Can Dance - Adam and Eve/"Silence" - Fox - Dick Clark Productions and 19 Entertainment
Tyce Diorio, Choreographer

- So You Think You Can Dance - "A Los Amigos" - Fox - Dick Clark Productions and 19 Entertainment
Dmitry Chaplin, Choreographer

4. Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming

- Anthony Bourdain: No Reservations - "Laos" - Travel Channel - Zero Point Zero Production, Inc.
Todd Liebler, Camera
Zach Zamboni, Camera

- Deadliest Catch - "Stay Focused Or Die" - Discovery Channel - Original Productions, LLC in association with Discovery Channel
Cinematography Team

- Expedition Africa - Episode 101 - History Channel - Mark Burnett Productions for History
Cinematography Team

- Whale Wars - "Nothing's Ideal" - Animal Planet - RIVR Media in association with Animal Planet
Robert C. Case, Director of Photography

5.  Outstanding Cinematography For Reality Programming

- The Amazing Race - "Don't Let A Cheese Hit Me" - CBS - World Race Productions Inc.
Per Larsson, Director of Photography
Sylvestre Campe, Camera
Petr Cikhart, Camera
Tom Cunningham, Camera
Peter Riveschl, Camera

- Intervention - "Chad" - A&E - Produced by GRB Entertainment for A&E Network
Bryan Donnell, Director of Photography

- Out Of The Wild: The Alaska Experiment - "What Did I Sign Up For?" - Discovery Channel - Pilgrim Films and Television, Inc.
Derek Carver, Director of Photography
Michael Applebaum, Camera Operator
John Armstrong, Camera Operator
Marc Bennett, Camera Operator
Eric Freeburg, Camera Operator

- Survivor - "The Camp Is Cursed" - CBS - SEG
Cinematography Team

- Top Chef - "The Last Supper" - Bravo - Magical Elves, Bravo
Tim Spellman, Director of Photography

6. Outstanding Directing For A Variety, Music Or Comedy Series

- American Idol - Episode 833 (The Final Three) - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Bruce Gowers, Director

7. Outstanding Directing For Nonfiction Programming

- The Amazing Race - "Don't Let A Cheese Hit Me" - CBS - World Race Productions Inc.
Bertram van Munster, Director

- Project Runway - "Finale (Part 1)" - Bravo - Magical Elves for The Weinstein Company,
Full Picture, Bravo
Paul Starkman, Director

- Top Chef - "The Last Supper" - Bravo - Magical Elves, Bravo
Steve Hrynewicz, Director

8. Outstanding Short Form Picture Editing

- Dancing With The Stars - Episode 710A - ABC - BBC Worldwide Productions
David Timoner, Editor

9. Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming

- Anthony Bourdain: No Reservations - "Laos" - Travel Channel - Zero Point Zero Production, Inc.
Jesse Fisher, Editor

- Deadliest Catch - "Stay Focused Or Die" - Discovery Channel - Original Productions, LLC in association with Discovery Channel
Kelly Coskran, Supervising Editor
Josh Earl, Editor

10. Outstanding Picture Editing For Reality Programming

- The Amazing Race - "Don't Let A Cheese Hit Me" - CBS - World Race Productions Inc.
Eric Goldfarb, Editor
Julian Gomez, Editor
Andrew Kozar, Editor
Paul Nielsen, Editor
Michael Bolanowski, Editor
Jennifer Nelson, Editor
Jacob Parsons, Editor

- The Celebrity Apprentice - "Grave Reservations" - NBC - Mark Burnett Productions
Chris Simpson, Supervising Editor
Jeff Runyan, Editor
Jason Pedroza, Editor
Matt Blair, Editor
Jason Steinberg, Editor

- Extreme Makeover: Home Edition - "The Martirez Family" - ABC - Endemol USA
Wes Paster, Supervising Editor
Matt Deitrich, Supervising Editor
Steve Mellon, Supervising Editor
Arek Hope, Editor
Karin Hoving, Editor
Hilary Scratch, Editor
Phil Stuben, Editor

- Project Runway - "Finale (Part 1)" - Bravo - Magical Elves for The Weinstein Company, Full Picture, Bravo
Jamie Pedroza, Edited By
Mary DeChambres, Edited By
Spiro C. Lampros, Edited By
Richie Edelson, Edited By
Maris Berzins, Edited By
Matthew Moul, Edited By
Steve Lichtenstein, Edited By

- Top Chef - "The Last Supper" - Bravo - Magical Elves, Bravo
Annie Tighe, Edited By
Alan Hoang, Edited By
Adrienne Salisbury, Edited By
Kevin Leffler, Edited By
Katherine Griffin, Edited By
Sue Hoover, Edited By
LaRonda Morris, Edited By

11. Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special

- Dancing With The Stars - Episode 709 - ABC - BBC Worldwide Productions
Mary Guerrero, Department Head Hairstylist
Cynthia Romo, Key Hairstylist
Jennifer Mazursky, Additional Hairstylist
Maria Valdivia, Additional Hairstylist

12. Outstanding Lighting Direction (Electronic, Multi-Camera) For Variety, Music Or Comedy Programming

- American Idol - "Finale" - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Kieran Healy, Lighting Designer
Joshua Hutchings, Lighting Director
George Harvey, Lighting Director

- Dancing With The Stars - Episode 702A - ABC - BBC Worldwide Productions
Simon Miles, Lighting Designer

13. Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special (Non-Prosthetic)

- Dancing With The Stars - Episode 804 - ABC - BBC Worldwide Productions
Melanie Mills, Department Head Makeup Artist
Zena Shtetsel, Key Makeup Artist
Patti Ramsey-Bortoli, Additional Makeup Artist
Angela Moos, Additional Makeup Artist

- So You Think You Can Dance - Episode #421/422A - Fox - Dick Clark Productions and 19 Entertainment
Amy Elizabeth Strozzi, Department Head Makeup Artist
Heather Cummings, Key Makeup Artist
Tifanie White, Additional Makeup Artist
Marie DelPrete, Additional Makeup Artist

14. Outstanding Music Direction

- Dancing With The Stars - Episode 710A - ABC - BBC Worldwide Productions
Harold Wheeler, Music Director

15. Outstanding Original Main Title Theme Music

- The Mole - ABC - Stone Stanley Entertainment
David Michael Frank, Original Music Composed By

16. Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program

- The Amazing Race - CBS - World Race Productions Inc.
Phil Keoghan, Host

- American Idol - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Ryan Seacrest, Host

- Dancing With The Stars - ABC - BBC Worldwide Productions
Tom Bergeron, Host

- Project Runway - Bravo - Magical Elves for The Weinstein Company, Full Picture, Bravo
Heidi Klum, Host

- Survivor - CBS - SEG
Jeff Probst, Host

- Top Chef - Bravo - Magical Elves, Bravo
Padma Lakshmi, Host
Tom Colicchio, Co-Host

17. Outstanding Nonfiction Series

- Anthony Bourdain: No Reservations - Travel Channel - Zero Point Zero Production, Inc.
Myleeta Aga, Executive Producer
Christopher Collins, Executive Producer
Lydia Tenaglia, Executive Producer
Paul Cabana, Producer

- Deadliest Catch - Discovery Channel - Original Productions, LLC in association with Discovery Channel
Thom Beers, Executive Producer
Jeff Conroy, Executive Producer
Paul Gasek, Executive Producer
Tracy Rudolph, Executive Producer
Matt Renner, Co-Executive Producer
Ethan Prochnik, Supervising Producer

18. Outstanding Reality Program

- Antiques Roadshow - PBS - WGBH Educational Foundation
Marsha Bemko, Executive Producer
Sam Farrell, Supervising Producer

- Dirty Jobs - Discovery Channel - Pilgrim Films and Television, Inc. in association with Discovery Channel
Craig Piligian, Executive Producer
Eddie Barbini, Executive Producer
Mike Rowe, Executive Producer
Eddie Rohwedder, Supervising Producer
Scott Popjes, Supervising Producer
Dave Barsky, Producer
John Scott III, Producer
Gena McCarthy, Executive Producer

- Dog Whisperer - NGC - MPH Entertainment in association with Emery/Sumner Productions
Jim Milio, Executive Producer
Melissa Jo Peltier, Executive Producer
Mark Hufnail, Executive Producer
SueAnn Fincke, Series Producer
Sheila Possner Emery, Producer
Kay Bachman Sumner, Producer

- Intervention - A&E - Produced by GRB Entertainment for A&E Network
Gary Benz, Executive Producer
Michael Branton, Executive Producer
Sam Mettler, Executive Producer
Dan Partland, Executive Producer
Robert Sharenow, Executive Producer
Colleen Conway, Executive Producer
Jeff Grogan, Supervising Producer
Trisha Kirk Redding, Producer
Sarah Skibitzke, Producer
Kurt Schemper, Produced By

- Kathy Griffin: My Life on the D-List - Bravo - Picture This Television, Bravo
Marcia Mule, Executive Producer
Bryan Scott, Executive Producer
Lisa M. Tucker, Executive Producer
Kathy Griffin, Executive Producer
Cori Abraham, Executive Producer
Andrew Cohen, Executive Producer
Jenn Levy, Executive Producer
Amy Kohn, Co-Executive Producer

- MythBusters - Discovery Channel - Beyond Productions in association with Discovery Channel
Mary Donahue, Senior Executive Producer
John Luscombe, Executive Producer
Dan Tapster, Executive Producer
Rob Hammersley, Co-Executive Producer
Tracy Rudolph, Supervising Producer
Alice Dallow, Producer
Tabitha Lentle, Producer

19. Outstanding Reality-Competition Program

- The Amazing Race - CBS - World Race Productions Inc.
Bertram van Munster, Executive Producer
Jerry Bruckheimer, Executive Producer
Jonathan Littman, Executive Producer
Hayma "Screech" Washington, Executive Producer
Elise Doganieri, Co-Executive Producer
Amy Nabseth Chacon, Co-Executive Producer
Mark Vertullo, Co-Executive Producer
Matt Schmidt, Supervising Producer
Jarratt Carson, Supervising Producer
Evan Weinstein, Supervising Producer
Giselle Parets, Senior Producer
Michael Norton, Senior Producer
Patrick Cariaga, Senior Producer
Phil Keoghan, Producer

- American Idol - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Ken Warwick, Executive Producer
Cecile Frot-Coutaz, Executive Producer
Simon Fuller, Executive Producer
Charles Boyd, Co-Executive Producer
Patrick M. Lynn, Supervising Producer
Megan Michaels, Supervising Producer

- Dancing With The Stars - ABC - BBC Worldwide Productions
Conrad Green, Executive Producer
Rob Wade, Co-Executive Producer
Matilda Zoltowski, Co-Executive Producer
Joe Sungkur, Supervising Producer
Ashley Edens-Shaffer, Supervising Producer
Kim Kilbey, Senior Producer
Erin O'Brien, Producer

- Project Runway - Bravo - Magical Elves for The Weinstein Company, Full Picture, Bravo
Harvey Weinstein, Executive Producer
Bob Weinstein, Executive Producer
Dan Cutforth, Executive Producer
Rich Bye, Executive Producer
Jane Lipsitz, Executive Producer
Jane Cha, Executive Producer
Desiree Gruber, Executive Producer
Heidi Klum, Executive Producer
Frances Berwick, Executive Producer
Andrew Cohen, Executive Producer
Shari Levine, Executive Producer
Casey Kriley, Co-Executive Producer
Rich Buhrman, Co-Executive Producer
Michael Rucker, Co-Executive Producer
Andrew Wallace, Co-Executive Producer
Barbara Schneeweiss, Producer

- Top Chef - Bravo - Magical Elves, Bravo
Dan Cutforth, Executive Producer
Jane Lipsitz, Executive Producer
Shauna Minoprio, Executive Producer
Andrew Cohen, Executive Producer
Frances G. Berwick, Executive Producer
Dave Serwatka, Executive Producer
Rich Buhrman, Co-Executive Producer
Liz Cook, Co-Executive Producer
Fred Pichel, Co-Executive Producer
Casey Kriley, Co-Executive Producer
Gaylen Gawlowski, Co-Executive Producer
Nan Strait, Supervising Producer
Kevin Leffler, Supervising Producer

20. Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming (Single Or Multi-Camera)

- The Amazing Race - "Don't Let A Cheese Hit Me" - CBS - World Race Productions Inc.
Eric Goldfarb, Sound Editor
Julian Gomez, Sound Editor
Andrew Kozar, Sound Editor
Paul Nielsen, Sound Editor
Jacob Parsons, Sound Editor
Rick Livingstone, Music Editor

21. Outstanding Sound Mixing For A Variety Or Music Series Or Special

- American Idol - "Finale" - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Ed Greene, Production Mixer
Randy Faustino, Music Mixer
Andrew Fletcher, PA Mixer
Mike Parker, Monitor Mixer
Gary Long, Playback Music Mixer
Brian Riordan, Pre-Production Packages Mixer
Adrian Ordonez, Pre-Production Packages Mixer
Christian Schrader, Audience Sweetener

- Dancing With The Stars - Episode 710A - ABC - BBC Worldwide Productions
Evan Adelman, Audio Mixer
Eric Johnston, Playback Mixer
John Protzko, House PA Mixer
Butch McKarge, Monitor Mixer
Boyd Wheeler, Audience Sweetener

22. Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming

- The Amazing Race - "Don't Let A Cheese Hit Me - CBS - World Race Productions Inc.
Jim Ursulak, Lead Audio
Jerry Chabane, Audio
Dean Gaveau, C.A.S., Audio
Troy Smith, Re-Recording Mixer

- American Idol - Episode 801/02 - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Brian Riordan, Re-Recording Mixer
Adrian Ordonez, Re-Recording Mixer

- Deadliest Catch - "Stay Focused Or Die" - Discovery Channel - Original Productions, LLC in association with Discovery Channel
Bob Bronow, Re-Recording Mixer

- Survivor - "The Poison Apple Needs To Go" - CBS - SEG
Robert Mackay, Audio Supervisor
Terry Meehan, Audio Mixer
Christopher Kelly, Audio Mixer
Terrance Dwyer, Re-Recording Mixer

23. Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

- American Idol - Episode 834A - Fox - FremantleMedia N.A., Inc. & 19TV Ltd.
Shiran Stotland, Technical Director
Rick Edwards, Technical Director
Bill Chaikowski, Camera
Greg Smith, Camera
John Repczynski, Camera
George Prince, Camera
Danny Bonilla, Camera
Alex Hernandez, Camera
Dave Eastwood, Camera
Bobby Highton, Camera
Ken Patterson, Camera
Ken Dahlquist, Camera
Diane Biederbeck, Camera
Danny Webb, Camera
Dave Plakos, Camera
Steve Thiel, Camera
Mike Tribble, Camera
Chris Gray, Video Control

- Dancing With The Stars - Episode 802A - ABC - BBC Worldwide Productions
Charles Ciup, Technical Director
Brian Reason, Camera Operator
Hector Ramirez, Camera Operator
Larry Heider, Camera Operator
Dave Levisohn, Camera Operator
Bert Atkinson, Camera Operator
Bettina Levesque, Camera Operator
Mike Malone, Camera Operator
Adam Margolis, Camera Operator
Damien Tuffereau, Camera Operator
Easter Xua, Camera Operator
Chuck Reilly, Senior Video Control
Mike Snedden, Video Control

DISCUSS AND COMMENT ON THIS STORY
Reality TV World now offers Facebook Comments on our stories. To post a comment, log into Facebook and then 'Add' your comment. To report spam or abuse, click the 'X' in the upper right corner of the comment box.

Get more Reality TV World! Follow us on Twitter, like us on Facebook or add our RSS feed.









Take Our User Survey





Page generated in 0.021620988845825 seconds
About Reality TV World   •   Advertise on Reality TV World  •   Contact Reality TV World  •   Privacy Policy   •   RSS Feed