Reality TV World People News   Ratings News   Scheduling News   Application News   Spoiler News
Show Updates   Features & Interviews   Image Gallery   Message Boards   Shows Listing

HOME > OTHER ENTERTAINMENT NEWS > Quirky NEWS

Columbia students powering through Nutella


UPI News Service, 03/07/2013 

The executive director of dining services at New York's Columbia University said the school is spending $5,000 per week on Nutella.

ADVERTISEMENT
Vicki Dunn told the Columbia Spectator, the school's official newspaper, students have been eating their way through the Nutella supply at a rate of $5,000 per week since it was introduced alongside the peanut butter, jam and cream cheese at school cafeterias last month, the New York Daily News reported Thursday.

"The demand has been greater than originally expected," Dunn said. "We're going through product faster than anticipated."

One 26.5-ounce jar of Nutella sells for about $7, the Daily News said.

Students said they have spotted some of their cohorts making off with entire jars of the chocolate-hazelnut spread at mealtimes.

"People fill up entire plates and eat way more than they should," freshman Jaykar Neyeck said.


DISCUSS AND COMMENT ON THIS STORY
Reality TV World now offers Facebook Comments on our stories. To post a comment, log into Facebook and then 'Add' your comment. To report spam or abuse, click the 'X' in the upper right corner of the comment box.


Get more Reality TV World! Follow us on Twitter, like us on Facebook or add our RSS feed.


Copyright 2013 United Press International, Inc. (UPI). Any repr








Take Our User Survey





Page generated in 0.040994882583618 seconds
About Reality TV World   •   Advertise on Reality TV World  •   Contact Reality TV World  •   Privacy Policy   •   RSS Feed